Het lokaal bestuur van Sint-Truiden blijft aandringen op een betere spreiding van geldautomaten in de stad en de deelgemeenten. Ondanks eerdere gesprekken met Batopin, de organisatie die het Belgische netwerk van geldautomaten beheert, blijven Truienaren moeilijkheden ondervinden om vlot toegang te krijgen tot contant geld.
Het stadsbestuur van Sint-Truiden blijft druk uitoefenen op Batopin om bijkomende geldautomaten te voorzien in het centrum en de deelgemeenten. Ondanks herhaalde gesprekken blijft de organisatie, opgericht door grootbanken om het netwerk van geldautomaten in België te herstructureren, voorlopig bij haar standpunt: het bestaande aanbod is voldoende. Volgens het lokaal bestuur en oppositiepartij CD&V strookt dat niet met de realiteit.
Op vraag van CD&V werd het thema in april besproken op de gemeenteraad. De vraag naar extra cashpunten werd toen goedgekeurd, en fractieleider Ingrid Kempeneers mocht namens de stad deelnemen aan een overleg met Batopin. “Tijdens dat gesprek bleek dat hun meerjarenplanning al vastligt en dat Sint-Truiden daar voorlopig niet in voorkomt,” vertelt Kempeneers. “Batopin is niet echt flexibel, maar ik vind dat we niet mogen loslaten. We blijven hen bestoken om extra punten te voorzien voor Velm en andere delen van onze stad.”
Te grote afstanden voor basisdienstverlening
Volgens CD&V en het Truiense bestuur is de afstand tussen voor vele Truienaren in deeldorpen en -gemeenten groter dan de doelstelling van Batopin. “In verschillende deelgemeenten moeten inwoners zich meer dan zes kilometer verplaatsen om geld op te nemen,” zegt schepen van Lokale Economie Marijn Ghys (WOW). “Dat is voor veel mensen, zeker ouderen en minder mobiele inwoners, een onhaalbare kaart.” Op de meest recente vergadering met het bedrijf vroeg het bestuur dan ook om bijkomende CASH-punten in onder andere Velm, en een stortingsautomaat in Brustem. Middenstanders die geld moeten storten ondervinden immers ook problemen met de cashpunten. Indien ze vol zitten, kunnen zij immers geen geld storten.
Beide verzoeken werden echter geweigerd door Batopin omdat zij menen dat hun huidig netwerk in Sint-Truiden voldoende is. Het Truiense bestuur vroeg daarom transactiestatistieken aan het bedrijf om na te gaan of het netwerk inderdaad voldoende was . “We vroegen ook om transactiestatistieken op te vragen om onze vraag objectief te onderbouwen, maar ook dat werd geweigerd. Batopin noemt die gegevens intern en concurrentiegevoelig,” aldus Ghys.
Toegankelijkheid wel verbeterd op Grote Markt
Een klein lichtpunt is er wel: Batopin zal op de Grote Markt het bestaande CASH-punt beter toegankelijk maken. “De klinkers worden genivelleerd en er komt een automatische deur,” zegt Ghys. “De werken worden bekostigd door Batopin zelf. Het is een stap vooruit, maar onvoldoende om aan de noden van alle inwoners te voldoen.”
Schepen van Toegankelijkheid Mieke Claes (N-VA) benadrukt dat toegankelijkheid geen extraatje mag zijn, maar basisdienstverlening: “Leven met een beperking zorgt al voor genoeg obstakels. Het mag niet zijn dat mensen eerst moeten aandringen op iets wat vanzelfsprekend zou moeten zijn.”
Burgemeester Ludwig Vandenhove (Vooruit) maakt zich zorgen over de bredere impact op de samenleving. “Cash moet bereikbaar blijven, ook voor wie minder mobiel is of digitaal minder vaardig. Mensen met een fysieke of digitale kloof mogen niet uit de boot vallen.”
Oproep aan federale ministers
Intussen stuurde het stadsbestuur een officiële brief naar minister Rob Beenders (Vooruit), bevoegd voor onder meer Consumentenbescherming en Gelijke Kansen, en naar vice-eersteminister David Clarinval (MR), minister van Werk, Economie en Landbouw. Daarin roept Sint-Truiden op om het protocol tussen overheid en bankensector kritisch te evalueren. “Wij willen constructief meewerken aan oplossingen, maar dan moet het probleem eerst erkend worden,” besluit Ghys. “Zonder transparantie en bereidheid tot dialoog blijft digitale uitsluiting een realiteit voor velen.”



